Materiály

Pokud se často setkáváte s názvy materiálů, kterým nerozumíte, nebo si neumíte k materiálu přiřadit jeho vlastnosti, následující odstavce by vám měly pomoci udělat v hlavě jasno a případný výběr zavazadla usnadnit.

Každý materiál je unikátní svými vlastnostmi a svá specifika pak dává zavazadlu, které je z něj vyrobeno. Zjištění výrobního materiálu by tak mělo být jedním z vašich prvních kroků, zvláště pokud vybíráte skořepinový kufr.

I přes nápadné rozdíly ve vzhledu se textilní i skořepinové kufry vyrábějí z propylenů. U textilních zavazadel je nejčastěji používaným materiálem nylon, polyamid či polypropylen. Zajímavější to začíná být, když se podíváme na kufry skořepinové. U těch od firmy March se setkáváme hned se třemi odlišnými typy materiálů. Pojďme se důkladněji zaměřit na každý zvlášť.

BUMPER diamond darklakeABS

S tímto kopolymerem se setkáme při výběru zavazadla nejčastěji, zřejmě protože má opravdu unikátní vlastnosti, které u zavazadla vyhledáváme. Vyznačuje se pevností v tahu, rozměrovou stálostí, tvrdostí povrchu a tuhostí v širokém rozpětí teplot. Je velmi flexibilní a chemicky odolný, navíc je lehký a poměrně levný. Proto nalézá využití v široké škále výrobků: kromě skořepinových kufrů je z ABS vyrobena většina kostek stavebnice LEGO a použití nachází i v automobilovém průmyslu.

Ze 100% ABS jsou vyrobeny tyto typy kufrů: Bumper, Parallel.

Polykarbonát

cosmopolitan metal red

Polykarbonátová zavazadla mají podobné vlastnosti jako zavazadla vyrobená z ABS. Polykarbonát (PC) také odolává změnám teplot, ale na rozdíl od ABS je odolnější i proti mechanickému poškození (spíše se prohne, než aby praskl), navíc má nižší váhu, což může hrát roli při delších leteckých cestách, kdy je třeba počítat s každým kilem navíc.

100% polykarbonát najdeme u typů kufrů: Cosmopolitan, Asteroid, Vision.

Materiály ABS a polykarbonát jsou často kombinovány. Vzniklá směs dává kufrům ty nejlepší vlastnosti obou látek – zavazadla jsou nejen lehká a levná, ale i odolná vůči nárazům. Nejčastějším poměrem materiálů je 60% polykarbonát a 40% ABS.

Z kombinace materiálů ABS a polykarbonát jsou  vyrobeny následující typy kufrů March: Easy Rider, New Carat, Ribbon.

LITE-WAVE black

PET (Polyethylentereftalát)

PET je látka, která se svou odolností vyrovná polykarbonátu – spíše se prohne, než aby praskla. To se u cestovního kufru obzvlášť hodí. Další výhodou PET je jeho pevnost, nízká váha, snadná údržba a v neposlední řadě i recyklovatelnost.

S tímto materiálem se setkáme např. u kufru March Lite Wave.