Materiály
Pokud se často setkáváte s názvy materiálů, kterým nerozumíte, nebo si neumíte k materiálu přiřadit jeho vlastnosti, následující odstavce by vám měly pomoci udělat v hlavě jasno a případný výběr zavazadla usnadnit.
Každý materiál je unikátní svými vlastnostmi a svá specifika pak dává zavazadlu, které je z něj vyrobeno. Zjištění výrobního materiálu by tak mělo být jedním z vašich prvních kroků, zvláště pokud vybíráte skořepinový kufr.
I přes nápadné rozdíly ve vzhledu se textilní i skořepinové kufry vyrábějí z propylenů. U textilních zavazadel je nejčastěji používaným materiálem nylon, polyamid či polypropylen. Zajímavější to začíná být, když se podíváme na kufry skořepinové. U těch od firmy March se setkáváme hned se třemi odlišnými typy materiálů. Pojďme se důkladněji zaměřit na každý zvlášť.
ABS
S tímto kopolymerem se setkáme při výběru zavazadla nejčastěji, zřejmě protože má opravdu unikátní vlastnosti, které u zavazadla vyhledáváme. Vyznačuje se pevností v tahu, rozměrovou stálostí, tvrdostí povrchu a tuhostí v širokém rozpětí teplot. Je velmi flexibilní a chemicky odolný, navíc je lehký a poměrně levný. Proto nalézá využití v široké škále výrobků: kromě skořepinových kufrů je z ABS vyrobena většina kostek stavebnice LEGO a použití nachází i v automobilovém průmyslu.
Ze 100% ABS jsou vyrobeny tyto typy kufrů: Bumper, Parallel.
Polykarbonát
Polykarbonátová zavazadla mají podobné vlastnosti jako zavazadla vyrobená z ABS. Polykarbonát (PC) také odolává změnám teplot, ale na rozdíl od ABS je odolnější i proti mechanickému poškození (spíše se prohne, než aby praskl), navíc má nižší váhu, což může hrát roli při delších leteckých cestách, kdy je třeba počítat s každým kilem navíc.
100% polykarbonát najdeme u typů kufrů: Cosmopolitan, Asteroid, Vision.
Materiály ABS a polykarbonát jsou často kombinovány. Vzniklá směs dává kufrům ty nejlepší vlastnosti obou látek – zavazadla jsou nejen lehká a levná, ale i odolná vůči nárazům. Nejčastějším poměrem materiálů je 60% polykarbonát a 40% ABS.
Z kombinace materiálů ABS a polykarbonát jsou vyrobeny následující typy kufrů March: Easy Rider, New Carat, Ribbon.
PET (Polyethylentereftalát)
PET je látka, která se svou odolností vyrovná polykarbonátu – spíše se prohne, než aby praskla. To se u cestovního kufru obzvlášť hodí. Další výhodou PET je jeho pevnost, nízká váha, snadná údržba a v neposlední řadě i recyklovatelnost.
S tímto materiálem se setkáme např. u kufru March Lite Wave.
TSA zámky
Čím je TSA zámek výjimečný a odlišný od ostatních systémů uzamykající naše zavazadla? Proč je tak důležité mít zámek opatřen značkou v podobě červeného diamantu, zvláště pokud cestujeme do Spojených států? Následující odstavce vám na tyto otázky odpoví.
Při letištních kontrolách zavazadel obvykle kufry projíždí skenovacím zařízením, tato kontrola ale ve všech případech není dostatečná a bezpečnostní pracovníci jsou nuceni kufr otevřít. Často násilím. Takové násilné otevření kufru zahrnuje vylomení či přeštípnutí zámku, někdy může vést i ke zničení celého zavazadla. Tomu předchází zámky označené červeným diamantem, neboli TSA zámky.
TSA je zkratka pro Transportation Security Administration (Přepravní bezpečnostní správa), co je systém, který vznikl v USA jako reakce na teroristický útok 11. září 2001 pro zvýšení bezpečnosti přepravních sítí a terminálů. Díky tomuto systému je při leteckém cestování každé přepravované zavazadlo kontrolováno. Jak již bylo vysvětleno, většinou kufry a jiná zavazadla projíždí skenovacím přístrojem a tím to hasne. Občas je ale potřeba obsah zavazadla překontrolovat fyzicky. Pokud je takto kontrolované zavazadlo zabezpečeno TSA zámkem nehrozí přeštípnutí a vylomení zámku ani, v nejhorším případě, zničení zavazadla. TSA zámky jsou přizpůsobeny takovým kontrolám a je možné je otevřít pomocí univerzálního klíče. Nemusíte se bát, tento klíč mají k dispozici pouze zmocněnci TSA, takže nehrozí, že by se vám do kufru dostal někdo jiný než pověřená osoba.
Na zavazadle je TSA zámek většinou umístěn tak, aby do něj bylo možné uzamknout oba jezdce zipu. K odemčení je nutné znát trojmístný číselný kód, který si před prvním použitím zavazadla můžete sami nastavit. Nová a nepoužitá zavazadla mají tovární číselný kód nastaven většinou na 0-0-0. Po zakoupení kufru s TSA zámkem postupujte pro změnu kódu tímto způsobem:
- Zadejte tovární číselnou kombinaci 0-0-0 pomocí číselníků [ 2 ].
- Pomocí propisky či pera stlačte malé tlačítko reset [ 1 ], držte jej stlačené, dokud neuslyšíte kliknutí, tlačítko tak zůstane zacvaknuté.
- Otočte číselníky [ 2 ] na požadovanou číselnou kombinaci.
- Opět použijte propisku či pero k odkliknutí tlačítka „reset“ do normální pozice.
- Zámek je nyní nastaven na vámi zvolenou číselnou kombinaci
Vzhled TSA zámků se může mezi jednotlivými typy kufrů lišit. Dodržujte a řiďte se vždy pokyny, které spolu se zavazadlem dostanete.
Hinomoto kolečka
U popisu kufrů se často setkáváme s pojmem hinomoto kolečka. Co to ale přesně znamená? Pojem hinomoto je odvozen z názvu japonské značky Hinomoto, která vyrábí v současnosti ta nejkvalitnější kolečka na trhu. Tato kolečka se vyznačují rotací v 360°, kvalitními materiály a dlouhou životností, což ocení nejen profesionální cestovatelé.